תכנון גינה: עציצים, עציצים….ועוד עציצים!תכנון גינה: השימוש בעציצים כאלמנט חשוב בעיצוב הגינה


גלוי נאות: מה שאכתוב עכשיו מושפע גם מאהבתי הגדולה לגינה, ולכל מה שצומח בה.

וגם מכך שכאדריכלית, אני אוהבת לחשוב על תכנון גינה כעל יצירת חלל תלת מימדי  בחוץ, כשהאלמנטים העיקריים העומדים לרשותי הם צמחים. עם זאת, ישנם אלמנטים נוספים בהם אפשר להשתמש – והנגיש ביותר הוא העציץ. אין סוף לאפשרויות  השימוש בעציצים, ואין סוף לעושר שהם יכולים להוסיף לכל גינה.

הנה דוגמאות:


שורה של עציצים זהים ליד שער הכניסה לבית מונעת מהשכנים לחנות שם – ומוסיפה מין חגיגיות לשער הכניסה:
מתחת למדרגות הכניסה לבית זה בנו השכנים מחסן שבלט החוצה, בצורה לא כך מתחשבת …מה עשינו? ניצלנו את בליטות המחסן כדי להעמיד עליהן עציצים פורחים. ומיד – הכל נראה כאילו נעשה בכוונה לכבוד העציצים האלו!

עוד שורת עציצים, הפעם ליד חלון גדול הנפתח לחצר. הבית כולו עוצב בהשראה יוונית, וכך גם העציצים: אלו הם פחים ישנים של שימורים שנצבעו בכחול! ביחד עם פרחי הגרניום האדומים מתקבלת שורה מרהיבה… 


ועוד משהו על עציצים וצבע: ישנם עציצי קרמיקה צבעוניים ונפלאים, אך הם יקרים למדי. הנה אפשרות פשוטה וזולה בהרבה: עציץ  בטון פשוט שנצבע בצבע סופרלק – לפני עשרים ואחת שנים  בדיוק!
עציץ קרמיקה בעבודת יד:
עציצים יכולים להדגיש אמלנטים אדריכליים: כאן התגברנו על הפרשי גבהים בכניסה לבית בעזרת מדרגות, קיר נמוך,  סלעים פראיים וצמחיה. העציצים מדגישים את האלמנטים האלו ואת השילוב ביניהם.

עציצים בקבוצה תמיד יוצרים מראה עשיר ומגוון: סוגים שונים של עציצים, גדלים שונים וצבעים שונים – כולם מוסיפים עושר לעיצוב הגינה.

קבוצה של עציצים פורחים ליד הגדר לחצר: חלק מהעציצים ממוקמים על עמודים או אבנים המגביהים אותם. כך הם מוסיפים לצמחייה את מימד הגובה, מחברים בין הקרקע לגדר. בנוסף לכך – הם מאפשרים לשתול פרחי עונה צבעוניים בגובה הקרוב יותר לגובה העיניים – למרבה השמחה.
עוד קבוצה – והפעם כזאת שמדגישה את פינת מרפסת הדק, ומשתלבת עם שיח השושנים ופרחי העונה הצבעוניים שלידה. בעציצים אלו גדלה גינת תבלינים שלמה…
פינה אחרת באותה מרפסת: כבר לא רואים את העציץ עצמו מתחת לפריחה הכחולה!
גם כאן, העציץ משמש להדגשת פינת הדק. וגם – זה חשוב! – מונע מאנשים ליפול מהדק במקום המסוכן.
ולסיום: קבוצות של עציצים בכניסה לבית. הם מסתירים את בלוני הגז (הנמצאים מתחת לאדן חלון האקווריום) ואת מנוע המזגן, הם מדגישים אלמנטים אדריכליים (חלון האקווריום, ספסל השיש) הם צבעוניים ויפים והם גורמים להרבה שמחה כל פעם שנכנסים הביתה!  

 

 

וחומר למחשבה: מה עושה אדריכלית ומעצבת פנים כמוני בגינה?