עיצוב חדר ילדים – כמה מיתוסיםכולנו, ללא יוצא מן הכלל, רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו האהובים. ומהו הטוב ביותר? בעבודתי באדריכלות ועיצוב פנים אני נתקלת שוב ושוב בכמה וכמה מיתוסים נפוצים על חדרי ילדים . כולם רוצים שאתכנן את חדר הילדים שבביתם לפי אותם מיתוסים – ואני שואלת שוב ושוב : האם באמת זה כך?

עיצוב חדר ילדים – כמה אמיתות…

בואו נבחן את המיתוסים האלו, אחד לאחד:

1.

המיתוס: ילדים צריכים פרטיות.

האמת : לפעמים כן, לפעמים לא – תלוי באופי של הילד, וגם תלוי בגיל. ילדים קטנים דווקא מאוד אוהבים את נוכחותם של אחרים , אוהבים לישון ביחד. עם תחילת גיל ההתבגרות עולה בדרך כלל גם הדרישה לפרטיות. ילדים מתבגרים יעדיפו בדרך כלל חדר קטן יותר, אם אפשרות לפרטיות, על חדר גדול ומשותף להם ולאחרים.

מה עושים? תכנון גמיש! כשהילדים קטנים, לתכנן להם חדר ילדים משותף, גדול ומרווח. לתכנן אותו מראש, עוד לפני תחילת עבודות הבניה והשיפוצים, כך שניתן יהיה בעתיד לחלקו לשנים או יותר חדרים קטנים. זה דורש מחשבה על מיקום החלונות , הדלתות, נקודות החשמל והריהוט – המידיים והעתידיים – אבל זה בהחלט אפשרי ומשתלם. עיצוב חדר ילדים - מיטת קומותיים

פרטיות בעיצוב חדר תאומות – מיטת קומותיים


2.

המיתוס: חדר ילדים חייב להיות גדול

האמת: זה תמיד נחמד, כשיש אפשרות לכך, אבל יש שלבים בחיי הילד שהוא ממש לא צריך הרבה מקום בחדרו. בואו נחשוב רגע: כמה מקום צריך תינוק רך? כמעט כלום! הציוד שמתלווה אליו צריך הרבה מקום – אבל הוא עצמו יכול לישון בעריסה קטנה. וכשהוא גדל: פעוט צריך הרבה מקום לצעצועים, אבל כמה פעוטות נמצאים בחדרם במשך היום? הם בדרך כלל בחלל המרכזי של הבית – והולכים לישון בחדרם, כשהשטח הדרוש לכך הוא בדיוק בגודל מיטה. ואם מדברים על מיטה: פעוט בגיל שנתיים או שלוש באמת זקוק למטה באורך 2 מטר? ממש לא. ילדים בגיל בית ספר אכן ירצו יותר מקום, למשחק או לאירוח חברים, וגם לאחסון צעצועים רבים וספרים. ובגיל ההתבגרות, כאמור – שוב יש פחות צורך במרחב, ויותר צורך בפרטיות.

חשוב לזכור: הצרכים של ילד משתנים בקצב מהיר במהלך תקופת הילדות!

מה עושים? זה כבר תלוי באפשרויות, ובבית הספציפי עליו אנחנו מדברים. למשל: תינוק ופעוט יכולים לישון בחדרון ממש קטן, ליד חדר ההורים, אם יש להם אזור למשחקים במקום אחר בבית. כשיגדלו, יכול אזור זה להפוך לחדר לאחד מהם.


 עיצוב חדר לתינוק

עיצוב חדר לתינוק – ממש קטן, אבל מרגיע ויפה, ובהחלט מספיקעיצוב חדר משחקים לילדים

כך יכול להראות עיצוב חלל משחקים משותף. חדרי הילדים ישמשו רק לשינה, ויהיו קטנים !3.

המיתוס: לא נורא אם אין חלון

האמת: כן נורא. ילד צריך אוויר, צריך קשר עם החוץ.

מה עושים: וותרו על חלון באזור אחר של הבית – למשל , חדר אמבטיה חסר חלון , ועם וונטה טובה. לי יש שניים כאלו בבית. ותאמינו לי – זה בסדר גמור. הילד צריך חלון!

 

4.

המיתוס: ילדים חייבים שלחן כתיבה. כשהוא מגיע לכתה א’, הסבא והסבתא ממש אוהבים לקנות לו אחד כזה כמתנה לחדר.

האמת: עם היד על הלב: כמה מכם הכינו שעורים על שולן הכתיבה שלכם (אם בכלל הכינו שעורים, אבל זאת כבר שאלה אחרת). אנחנו הכנו שעורים על שולחן האוכל, על הרצפה, על המיטה – בכל מקום, רק לא במקום המיועד לכך.

מה עושים: חושבים אם באמת קיים צורך בשלחן כתיבה. אם כן – דואגים לאחד כזה, עם הרבה מגירות ומדפים. אם לא – חושבים על אופציות אחרות, טובות לא פחות, שבאמת תהיינה שימושיות לילד.


 עיצוב פינת אוכל

עיצוב פינת אוכל: בבית הזה כולם אוהבים לעשות כאן שעורים. מה הפלא?


5.

המיתוס: כל ילד צריך ארון בגדים עם שתי דלתות, בעומק 60 ס”מ

האמת: לא תמיד. ארון בעומק כזה הוא ארון לתליית בגדים. הוא תופס המון מקום בחדר. להנחת בגדים מקופלים הוא עמוק מדי, ואז, כדי לא לבזבז מקום, מניחים את הבגדים המקופלים אחד מאחורי השני – מתכון בטוח לבלגן.

מה עושים? רואים כמה מקום לבגדים תלויים באמת צריך, ומכינים ארונות בהתאם. שאר הבגדים יכולים בהחלט להיות בארונות צרים יותר, שלא יתפסו כל כך הרבה מקום בחדר, בשידות, או במגירות.


עיצוב חדר ילדים :  ארונות  חדר ילדים

ארונות בעומק 45 ס”מ – לא לתליה- בצדי החלון, ושידת מגירות מתחתיו – המון מקום אחסון, והחדר בכל זאת נראה יפה.

 

6.

המיתוס: החדר חייב להיות שמחֱ !

 האמת: “שמח” יכול להיות לפעמים רועש מאוד, או ילדותי מאוד. וגם נמאס מהר מאוד. לא חייבים.

מה עושים: אני אוהבת חדרי ילדים יפים ורגועים. לא ילדותיים מדי, עם ריהוט שיכול לשמש להרבה שנים, אפילו עד הבגרות. זה אומר: להימנע מעיצוב רועש, להימנע משטויות. לחשוב שילדים הם אמנם ילדים, אבל גם הם צריכים שקט ושלווה לפעמים. ושמחה שבאה מבפנים, ולא מבחוץ.

 

7.

מיתוס: רהיטים לילדים

האמת: לא צריך.

מה לעשות: פשוט מאוד- קנו לילדים רהיטים שישמשו אותם גם לנעורים ואולי גם לבגרות. את האופי תנו לחדר בעזרת טפטים, צבעי הקירות, שטיחים, מצעים. אותם ניתן להחליף בקלות, עם ההתבגרות.


עיצוב חדר ילדים :  ריהוט חדר לנערה

חדר לילדה, עם רהיטים שישמשו אותה גם כשתגדל


אני מקווה שהצלחתי להוכיח: גם בכל הנוגע לחדר ילדים, חשבו מחוץ לקופסא, יש שם עוד המון אופציות מצוינות ולא קונבנציונליות.

העזרו ביעוץ אדריכלי!

עוד המלצה: היעזרו באיש מקצוע! כשמדובר בחדרי ילדים, יעוץ אדריכלי לא חייב להיות יקר ומסורבל. לפעמים גם פגישת יעוץ עם אדריכל או מעצב פנים מנוסה וטוב יכול לעזור מאוד: מישהו שיגיע אליכם, ישוחח אתכם על הצרכים והחלומות שלכם, ובפגישה אחת או שתיים גם יוכל לייעץ לכם איך להגשים אותם.(הנה דוגמא – עיצוב חדר לנערה)