עיצוב הבית: המחשת תכניות אדריכליות


עיצוב הבית – בתחילת התכנון….

פעמים רבות אני נתקלת באותה התופעה: פני תחילת עבודות הבניה והשיפוצים, הקליינטים שלי עומדים מול דירה ריקה, אותה הם עומדים לשפץ – כמו זאת שבתמונה:


 שיפוץ דירה

 

 אני מביאה להם רעיונות לעיצוב הבית, סקיצות, ולבסוף גם תכניות עבודה מפורטות . לי ברור לחלוטין על מה אנחנו מדברים, ואני יוצאת מתוך הנחה שגם להם . אלא שלפעמים אני מבינה שאיבדתי אותם בדרך – ואין להם צל של מושג איך הכל יראה בסופו של דבר, ואיך יראה ביתם בגמר עבודות הבניה והשיפוצים. היכולת של אדם לא-מקצועי לתרגם את התכניות הדו-ממדיות , שהן כלי העבודה של האדריכל, לחוויה תלת ממדית, היא מוגבלת. לא כל אחד יכול להבין שרטוטים אדריכליים, ולבחון את ההשפעה שלהם על החלל. והרי כדי לקבל החלטה נכונה , ולהפיק את המרב מהייעוץ האדריכלי שהקליינט מקבל – חובה עליו להבין קודם כל במה מדובר . הדבר נכון לגבי כל עבודות האדריכלות ועיצוב הפנים – גם למראה החיצוני של המבנה, וגם למראהו הפנימי.


התכניות….

בדוגמה שכאן, רצינו לחלק חדר קטן יחסית של מטבח – פינת אוכל – סלון לשלושה חלקים ברורים ומוגדרים, ויחד עם זאת לא לחסום את החלל כולו. בנוסף לכך, לא מצאנו מקום הגיוני לטלוויזיה בסלון – ממש לא רצינו להעמיד אותה לפני החלון, ואפשרות אחרת לא הייתה קיימת. בחרנו לבנות מין אי בין המטבח לסלון, המשמש כמקום לטלביזיה, כמקום אחסון נוסף למטבח, וכהפרדה צבעונית ונעימה בין חלקי החדר. בנוסף לכך, הגדלנו מעט את קיר פינת האוכל על ידי נישות גבס לספרים, והגדרנו את הפינה על ידי שימוש בטפט על הקיר.


הנה השירטוטים שהכנתי:


http://cafe.themarker.com/media/t/198/884/7/file_0.jpg


כשהראתי לקליינטית את השרטוטים, היא לא הצליחה להבין כלל איך יראה החלל.  עזרתי לה להבין ולהחליט בעזרת הדמיות תלת-ממדיות של ההצעה שלי. הדמיות אלו מאפשרות גם למי שהתפיסה החללית שלו מוגבלת להבין על מה אני בעצם מדברת, ומהוות כלי עבודה מצוין הן למתכנן והן לקליינט.


המחשה תלת מימדית…

הנה ההצעה שלי בתלת ממד, מכמה כיוונים.  האי לטלביזיה ונישות הגבס מצוירים בירוק, להמחשה:


 שיפוץ דירה - נישות גבס שיפוץ דירה - נישות גבס שיפוץ דירה - נישות גבסאני מרבה להשתמש בהדמיות מסוג זה בעבודה על פרויקטים. גם בתהליך התכנון עצמו, כדי שאני עצמי אראה יותר טוב את החלל, וגם כאמצעי המחשה לקליינטים.
אפשר, כמובן, להשקיע בהדמיות תלת מימדיות משוכללות יותר. הדמיות אלו מראות גם חומרים, צבעים, טקסטורות, אור וצל, בני אדם. המוצלחות שבהן נראות ממש כמו צילומים.


והתוצאה, לאחר גמר עבודות הבניה והשיפוצים:

התוצאה הסופית, לאחר גמר העבודה – לא כל כך רחוק מהציורים, נכון?


  שיפוץ דירה  שיפוץ דירה - נישות גבס שיפוץ דירה - נישות גבס ועוד דוגמא:

הנה ההמחשה : המחשה לעיצוב הבית המחשה לעיצוב הבית


והנה המציאות: עיצוב הבית - נישות גבס בסלון עיצוב הבית - נישות גבס בסלון   עיצוב הבית - תכנון המטבח 

עוד מאמרים על יעוץ אדריכלי מכל מיני סוגים, ובמה הוא יכול להועיל לכם – תוכלו לראות כאן.