אריחים מעוטרים – כמו פעם, עם טעם חדש….

  שטיח מאריחי בטון מעוטרים

שטיח ענקי מאריחים מעוטרים מעורבבים בכניסה לבית


 אריחי בטון מעוטרים - עיצוב הבית

הבית כולו מרוצף באריחי בטון בגוון ירקרק, השטיח בכניסה נותן לכל הבית צבע וחיים


אריחים מעוטרים היו נפוצים בארץ בחצי הראשון של המאה שעברה: כולנו מכירים את החדרים הגדולים, בעלי התקרה הגבוהה, שהאלמנט המרכזי בהם היה שטיח גדול – בדרך כלל בגודל החדר כולו – של אריחים צבעוניים עם דוגמאות מרהיבות.

שנים רבות אריחים אלו נשכחו , ופתאום יש להם עדנה – רואים אותם בכל חנויות הריצוף והקרמיקה.עד לפני כמה שנים המבחר היה מצומצם יחסים, וכלל בעיקר אריחי בטון יקרים. היום יש מבחר ענק, רובו של אריחי גרניט פורצלן. הם זולים ואיכותיים, ויפים מאוד.


במשרדי אני משתמשת בהם כבר שנים רבות ומאוד אוהבת אותם – יש בהם משהו חם ,יש בהם אווירה של פעם, של עבודת יד, שאני מתחברת אליה. הם צבעוניים, עליזים, בעלי אמירה אישית – בקיצור, כל מה שאני אוהבת בעיצוב פנים…. 

 אריחי בטון מעוטרים - עיצוב הבית

שילוב של אריחים חלקים בצבע חרדל, שטיח עם דוגמא אחת ומסגרת לשטיח עם דוגמא נוספת.


אפשרויות השימוש באריחים מעוטרים אלו הן אינסופיות: חלק מהחברות מאפשרות להזמין איזו דוגמא שרוצים, באלו צבעים שרוצים. אפשר להמציא אריחים חדשים, ליצור צירופים חדשים ומפתיעים של דוגמאות וצבעים.  כאן למשל השתמשנו בדוגמא קיימת, עם צירוף צבעים שאנחנו בחרנו (ונקרא עד היום בחנות “גליה”, על שם הקליינטית שלי שהמציאה אותו…).צירפנו לשטיח הגדול שנוצר מסגרת עם עיטור אחר. באריחי המסגרת השתמשנו גם לסוקל (= החלק התחתון) של ארונות המטבח, לקבלת מראה שלם. ואפשר לראות כמה יפה משתלבים אריחי הבטון עם חומרים אחרים – הפורמיקה הכסופה של המטבח, הזכוכית החלבית של הארונות העליונים, חיפוי הלבנים הישנות של הקיר.אריחי בטון מעוטרים - עיצוב הבית

אריחים בצבע חרדל, שטיח בצבעי “גליה”

   

ובאותה דירה : בחרנו להשתמש באריחים אלו כמוטיב חוזר בעיצוב הבית. הנה חדר השירותים, עם אריחי “גליה”  בדוגמאת שח עם אריחים חלקים. כדי ליצור אחידות ותחושת גודל בדירה הקטנה, השתמשנו באותה דוגמה הן לרצפה והן לקירות. התוצאה מפתיעה, אבל יפה! אריחי בטון מעוטרים  -  עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים


גם כחיפוי קירות יוצרים אריחי בטון מעוטרים מראה נפלא. הנה, בדוגמה למטה, חיפוי קיר במטבח. השתמשנו בפס צבעוני של אריחים בדוגמאות ובצבעים שונים לאורך כל השיש, ומאחורי הכיריים – מקום המועד ללכלוך – יצרנו חיפוי קיר בצבע אבן, עם אותו פס צבעוני כמסגרת. 

 אריחי בטון מעוטרים על קיר מטבח

חיפוי קיר במטבח מאריחי בטון צבעוניים אריחי בטון מעוטרים על קיר מטבח

חיפוי קיר במטבח מאריחי בטון צבעוניים


עוד חיפוי קיר במטבח, הפעם בצבעים נועזים קצת יותר – שוב, בהתאם לאופיה של הקליינטית: חיפוי קיר מאריחי בטון מעוטרים

חיפוי קיר מאריחי בטון מעוטריםווידוי קטן: תמיד חלמתי לעשות רצפה בדוגמת שח, בשחור לבן. אף קליינט לא היה מוכן להגשים לי את החלום – עד שהגענו לעיצוב הבית הזה: 

 אריחי בטון מעוטרים - עיצוב הבית


לפעמים אני משפצת דירות ישנות, בהן עדיין נמצא הריצוף המקורי. אני מאוד אוהבת לשמר אותו כשאפשר, כדי לשמר משהו מהאופי המקורי של הבית.  הנה בית בו היה חדר אחד עם הריצוף המקורי  בדוגמה גיאומטרית. בחרנו לעשות מהאריחים שהצלחנו להציל בפרוק שטיח ארוך במסדרון הבית. הוא מהווה חוט שדרה לבית כולו. התאמנו לו אריחי בטון מעוטרים חדשים, עם דוגמא פרחונית, הנמצאים בכניסה לבית. 

 אריחי בטון מעוטרים - עיצוב הבית


אפשר גם לשלב באריחי גרניט פורצלן רגילים:4


 לפעמים שטיחים כאלו יכולים גם להדגיש אלמנטים של אדריכלות ועיצוב פנים, כמו למשל השטיח הזה, העוטף עומד קיים:אריחי בטון מעוטרים - עיצוב הבית

עמוד, שטיח צבעוני – וחתול


החתול נראה מרוצה, לא?(על עיצוב בית נוסף, בו יצרנו שטיח בריצוף מאריחים דומים)


(ומשהו כללי על איך אני רואה את עיצוב פנים הבית…)